Rotasyon
Makinesi İmalatı

Bir telefon kadar yakınız.. 0 555 661 75 71

Günlük hayatta kullanılan birçok ürünün ham maddesi plastik olduğu için Plastik Rotasyon makinası ile malzeme üretimi plastik teknolojisinde her geçen gün daha çok öneme sahip olmaktadır.

Rotasyon cisimleri bir merkeze bağlı olarak değişik dönme routerlarında hareket etmesine denir. Rotasyon tekniğinin kullanılmasının asıl amacı hacim olarak büyük ve şekil olarak karmaşık ürünlerin üretimine olanak sağlamasıdır. Plastik polietilen su depoları, çocuk oyun parkı malzemeleri vb. ürünler plastik rotasyon makinası ile üretilebilir.
Bazı Rotasyon Makinası Özellikleri;
• Shuttle Machine (Araba Hareketli Rotasyon Makinesi) Kalıbı taşıyan kol lineer bir yol üzerinde gidip gelmektedir. Bu sistemin en büyük avantajı kalıbın fırında, soğutma alanında ve söküm istasyonunda bağımsızca hareket edebilmesidir. Zaman ayarlaması rahat yapılır ve makinenin kapladığı alan diğer makinelere göre daha azdır. Bu makine kısa süreli üretimlere daha uygundur çünkü döngü zamanı uzundur.
• Carousel Machine (Döner Kollu Rotasyon Makinesi) Bu makine ısıtma, soğutma ve söküm istasyonu olmak üzere üç koldan oluşur ve bu döngü 360 derece dönüş ile tamamlanır. 3 farklı kolda kalıplar; söküm istasyonunda 0 dereceyken, fırında 120 derece dönerek, soğutma alanında ise 240 derece dönerek tam bu süreci aynı anda yaşarlar. Her bir kalıbın bu aşamadan geçmesi 30 dakika alır.
• Clam Shell Machine (Sabit Kol – Sabit Fırın Rotasyon Makinesi) Bu makinede, ısıtma ve soğutma aynı oda içerisinde gerçekleşmektedir. Kalıplar yatay eksende bağlanır ve fırın bir istiridye kabuğu gibi kalıba yarım kapanır, sıcak hava verilir. Ardından soğuk hava ve su kalıba püskürtülür.

 

Rotasyon Makinesi Yapım Şekli

Ortimak (rotasyon-makine-kalıp) olarak 10 yılı aşkın tecrübemize dayalı bazı tezle oluşturduk. Mesela; rotasyon makinası imalatı için, bizi arayan müşterilerimize direkt fiyat vermiyoruz. Neden? Çünkü rotasyon makinası yaparken;

  • 1- Ürün ölçüleri ve özelliği
  • 2- Kalıp sac mı? Alüminyum mu?
  • 3- Fırın Ölçüleri ve kalınlığı
  • 4- Rot kolu “I”, “L”, “C” veya “Çerçeve Kol” mu ?
  • 5- Seri üretim veya çoklu özel üretim mi?

Vb. özelliklere bağlı olarak maliyetler değişebilmekteyken, kaliteye de bağlı olarak değişebilmektedir; şöyle bir örnekle izah edebilir. Mesela; fırına koymuş olduğumuz brülör İtalyan (riello) olduğunda 12.000 TL aynı kapasitede Ecostar (eco1-gc1) olduğunda 2500 TL’dir. Bu kadar açık ara farkla toplanılabilecek bir makineyi telefonda şıp diye söylemek ne kadar doğru olur? Takdir sizin.
Yani kısaca 40-50 Bin TL’ye görebileceğiniz işi sırf bilmediğiniz için 200-300 Bin TL’ye yaptırma gereği de kalmaz. Bu yüzden kendisine rotasyon makinesi, rotasyon kalıbı gereken müşterilerimizi önce bilinçlendiriyoruz sonra tercih ve isteklerine göre rotasyon makinası ve rotasyon kalıplarını yapıyoruz.
Maalesef yurtdışından 350 Bin TL (120 Bin Dolar) verip rotasyon makinesi getiren bile var hem de ikinci el, bizdeki maliyeti ise sadece 100 Bin TL. Hatta ülkemizde rotasyon makinelerimizde kampanya diye internet sitelerinde yazanı gördük. Kısaca rotasyon makinesi A’dan Z’ye özel bir iştir. Umarım sizde vermiş olduğumuz bilgilerden ilham alarak kendiniz için mantıklı olanı yaparak rotasyon makinesi alırken bizi de aramayı ihmal etmezsiniz.

Bülten için mail adresinizi giriniz

bizden haberdar olun..


[contact-form-7 404 "Bulunamadı"]